Popo Protezi

Genel Bilgiler

Kadınlarda ince bir bel ve devamında oval ve belirgin bir popo arzu edilen bir vücut şeklidir. bir çok kadın popo bölgesinin yeteri kadar belirgin olmadığı ya da şekilsiz olduğu şikayetine sahiptir. popo bölgesinin büyütülmesi ve şekillendirilmesinde farklı yöntemler denenmiş olsa da hasta güvenliği ve memnuniyeti açısından en tercih edilen yöntem silikon popo protezidir. son zamanlarda uygulanan popoya yağ enjeksiyonu, tercih edilebilir bir yöntem olmakla birlikte; yeterli büyümenin sağlanması için birden fazla uygulama gerekliliği ve zaman içerisinde hacim kaybı gibi sorunlar içermektedir. buna karşın silikon popo protezleri, istenilen büyüklüğü kalıcı olarak sağlamakta, istenilen kalça şekli için hastaya seçenekler sunmaktadır. silikon popo protezlerinin bilinen hiç bir yan etkisi olmamakla birlikte, işlem sonrasında hastanın kalçadan enjeksiyon yaptırmaması önem arzeder. daha önce yapılan bazı popo protez ameliyatlarında, protezin belli olması ya da kalça düşüklüğü yapması gibi sorunlar tamamen teknik hatalardan kaynaklanmaktadır.

Burnun Yüzdeki Önemi Nedir?

Burun, yüzün tam ortasında ve dikey uzanımı ile yüzün aksını belirleme görevini üstlenmiştir. İnsanlar arası iletişim çoğu zaman göz göze temas ile olmaktadır. Burunun gözler ile yakın komşuluğu, asimetrik ya da uyumsuz bir burunun dikkat çekici olmasına, bakışların buruna kaymasına neden olmaktadır. En azından burununda şekilsel bozukluğu olan bir kişide; karşısındaki kişinin sürekli kendi burnuna baktığı hissine yol açar.

İdeal Burun Nasıl Tarif Edilir?

‘İdeal bir burnun eni 3 cm, genişliği 2.5 cm ve yüksekliği 5 cm dir’ gibi bir tanımlama asla yapılamaz. Çünkü ideal burunu belirleyen şey boyutları değil, yüz ve yüzün diğer öğeleri ile olan oranıdır. Bu noktadan hareketle, burunun uzunluğu, genişliği, yüksekliği, alınla yaptığı açı ve üst dudakla yaptığı açı gibi değerler her iki cins için oransal olarak tanımlanmıştır.  Örneğin; Burnun uzunluğu, yüzü üç eşit parçaya, genişliği ise 5 eşit parçaya bölmelidir. Üst dudakla burun tabanının yaptığı açı (rotasyon); kadınlarda 95-100 derece, erkeklerde 90-95 derece olmalıdır. Burun ucunun orta yüzden mesafesi ise (projeksiyon); kaş ile üst dudak arası mesafenin üçte birini geçmemelidir vs.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Bu ameliyatlarda burun üzerinde temel olarak 3 şekilde değişim planlanabilir. Ya burundan doku çıkarılır ve bir miktar küçültülür; ya buruna doku eklenir ve bir miktar büyütülür; ya da hacimsel değişiklik yapılmaz ancak şekli değiştirilir.

Burun estetiğinde mevcut problemin belirlenmesi ve yapılacak işlemler, hasta ve hekimin birlikte karar vermesi gereken konulardır. Hastanın aynaya bakarken gördüğü ile hekimin hastaya baktığında gördüğü sorun bire bir örtüşüyorsa, ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesi beklenebilir. Bu aşamada, ön ve yan profil fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında yapılan simülasyonlar, sağlıklı değerlendirmeler yapılmasına yardımcı olur.

Popo Protezi Ameliyatı ( Buttock Augmentation )

Popo protez ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat sürer. ameliyat sırasında protezler, kuyruk sokumundaki (sakral bölge) 4 cmlik düz bir kesiden girilerek yerleştirilir. protez gluteus maksimus kasının kas lifleri arasına intermuskuler olarak yerleştirilir. protezin ön ve arka yüzü bu güçlü kas tarafından sarılmıştır. Bu teknik, protezin dışarıdan asla hissedilmemesini ve kalçada sarkmaya neden olmamasını sağlar. ameliyat sırasında yerleştirilen 2 adet dren ile kanama kontrolü sağlanır. ameliyat bitiminde hastaya, kalçasını saracak bir korse giydirilir.

Ameliyat sonrası erken dönemde, kas diseksiyonuna bağlı olarak ağrı beklenebilir. Ancak gerekli medikasyon sağlanarak bu ağrının düzeyi en aza indirilir.

Gün Gün Neler Yaşayacaksınız

1.Gün: Yatağınızda sırt üstü yatabileceksiniz. ameliyattan 3 saat sonra su içip hafif birşeyler yiyebilirsiniz. ilk gün için yürümenizi çok tercih etmiyoruz.

2.Gün: Doktorunuzun sizi kontrolünü takiben drenleriniz çekilecektir. sonrasında ayağa kalkıp yürüyebilir, düz bir zeminde oturabilirsiniz. eğer doktorunuz uygun görürse hastaneden taburcu edileceksiniz.

3.Gün: Hastaneden çıkmış olduğunuz halde sık sık yürüyüşler yapmalısınız. bugün içinde banyonuzu yapabilirsiniz.

1.Hafta: Günlük işlerinize tamamen dönmüş olacaksınız. hareket kısıtlılığınız olmayacaktır. ayakta dururken poponuz normalden daha yukarıda ve dik görünecektir

2.Ay: Bütün spor faliyetlerinizi sınırsızca yapabilirsiniz.

3.Ay: Poponuz biraz aşağı doğru yer değiştirip tamamen doğal şekline kavuşmuş olacaktır.