Orta Yüz Germe

Genel Bilgiler

Orta Yüz Sarkması Nedir?

İnsan yüzünü yatay olarak 3 alana ayırarak incelemek gerekir. Saç çizgisinden gözlere kadar olan alan ‘Üst Yüz’, gözler ile dudak çizgisi arası alan ‘Orta Yüz’, dudak çizgisinden çene bitimine kadar olan alan ise ‘Alt Yüz’ olarak adlandırılır. Yüzde yaşlanmanın ilk ve belirgin etkileri orta yüz bölümünde meydana gelir. Elmacık kemikler seviyesindeki doku kitlesi hem hacim kaybeder hem de sarkar. Bu değişim; göz altlarında çukurlaşmalara, burun kanatlarından ağız kenarlarına uzanan derin oluklaşmalara, yanaklarda genişlemelere ve yüzün kare ya da dikdörtgen kalıba dönüşmesine neden olur. Bu duruma ‘orta yüz sarkması’ denir. Orta yüz sarkmaları erken dönemde yüze yorgun bir ifade verirken, bu safhada elmacık kemiklere ve nazolabial oluklara yapılacak dolgular ile sorun düzeltilebilir. Ancak bu yöntemler geçici çözümler sunmaktadır. Orta yüz sarkmaları ancak ‘Orta Yüz Germe (Mid Face Lift) ameliyatı ile kalıcı olarak düzeltilebilir.

Orta Yüz Germe Ameliyatı

Orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2 saat sürer. Kesiler her iki alt göz kapağında ve kirpik boyuncadır. Amaç; aşağı doğru yer değiştirmiş olan orta yüz dokularının yukarı çekilmesi ve göz altına sabitlenmesidir. Aynı kesiler ile göz altındaki yağ yastıkçıklarına da ulaşıldığı için aynı ameliyatta göz altı torbaları da alınabilir. Ya da alt göz kapağındaki fazla cilt çıkarılabilir. göz altından yapılan kesiler sonrası doku diseksiyonuna üst çene seviyesine kadar devak edildiğinden, bu bölgede bulunan ve yanakların his duyusunu taşıyan infraorbital sinirin korunması önemlidir. Orta yüz germe ameliyatında Çoğu zaman hastanın kendi vücudundan elde edilen yağ doku ile hem elmacık kemikleri desteklenir hem de nazolabial oluklar doldurulur. Erken dönemde yoğun buz uygulaması ile ödem ve morluk oluşumu azaltılır. Bununla birlikte ilk 1 haftada göz çevresi ödemlerin olması gayet normaldir. Hastanın doğal ve sağlıklı görünüme kavuşması 2-3 hafta sürer. Ameliyat sonrası 1 gün hastanede yatılması yeterli olacaktır. Bu ameliyat ile ortalama 5 yıllık kalıcı bir gençleşme sağlanır. Orta yüz germenin erken dönemde en önemli komplikasyonu kanamadır ancak çok nadir görülür. Bu ameliyat sırasında ihtimal dahilinde olan ancak kuralına göre yapıldığı takdirde asla beklenmeyen iki sorun; ektropiyon ve yanak cildinde kalıcı uyuşukluktur.

Gün gün neler yaşayacaksınız

gün: ameliyat sonrası ağrınız olmayacaktı ancak ödem ve kanama kontrolü amacıyla yüzünüze sürekli olarak soğuk kompresler uygulanacaktır. ameliyatın 3. saatinde su içip, hafif birşeyler yiyeceksiniz. sonrasında ayağa kalkıp yürüyeceksiniz. gün: doktorunuzun kontrolü ve pansumanlarınızın değişimini takiben taburcu olacaksını gün: ilk kontrol gününüzdür. bu zamanda yüzünüzde ve göz çevrenizde ödemlerin devam etmesi normaldir. kontrol sonrası banyonuzu yapabilirsiniz. hafta: ödemlerinizin büyük oranda kaybolduğu zamandır. makyajınızı yaparak, normal hayata karışabilirsiniz. bu zamanda gözlerde hafif sulanma ve kızarıklık normal olup kısa zaman içerisine düzelecektir.