Meme Küçültme

Genel Bilgiler

Göğüslerin aşırı büyüklüğü (makromasti), estetik bir problem olmakla birlikte ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilen bir patolojidir. Normalden büyük olan göğüslerin cerrahi olarak küçültülmesi işlemine ‘Redüksiyon Mamoplasti’ denir.

Genç Yaştaki Kadınlarda Meme Büyüklüğü

Genç kadınlarda meme büyüklüğü; yapısal olarak ya da fibrokistik meme hastalığına bağlı oluşabilir. Bu kadınlarda yumurtalıklarda görülen ‘polikistik over’ hastalığı da sorgulanmalıdır. Genç yaş grubu hastalarda estetik kaygı daha ön plandadır. Hastalar genelde daha güzel ve kabul edilebilir büyüklükte göğüslere sahip olmak isterler.

Orta ve İleri Yaş Kadınlarda Meme Büyüklüğü

Orta ve ileri yaş grubunda estetik kaygıların önemi azalırken, büyük göğüslerin neden olduğu sağlık sorunları ön plana çıkar.

  • Meme altı cilt tahrişleri ve pişikler,
  • Geçmeyen omuz ve sırt ağrıları,
  • İlerleyen dönemde boyun fıtıkları,
  • Sinir sıkışmalarına bağlı kol uyuşukluğu ve kollarda güçsüzlük,
  • Tedaviye dirençli baş ağrıları ve baş dönmeleri en önemli sorunlardı
  • Özellikle 40 yaş üzerinde meme büyüklüğünün, ciddi depresyon bulgularına neden olduğu ve yaşam kalitesini bozduğu saptanmıştı.

Meme Küçültme Ameliyatının Detayları

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-2,5 saat sürer. Ameliyat bitiminde her iki memeye birer adet dren yerleştirilir. Kanamaya son derece meyilli olan meme küçültme ameliyatlarında drenlerin konulması, hem komplikasyon gelişimini engeller hem de iyileşme sürecini hızlandırır.

Meme küçültme ameliyatlarında belirli bir plan çerçevesinde küçültme yapılır. Hedeflenen meme büyüklüğü B kap sütyeni tam dolduracak kadardır. Hastanın isteğine bağlı olarak daha büyük bırakılabilir.

Sigara kullanan hastaların ameliyattan en az 2 hafta önce sigarayı bırakmaları ve ameliyat sonrası 4 haftaya kadar sigara içmemeleri gerekmektedir. Bu, meme başının sağlıklı bir şekilde yeni yerine taşınması ve iyileşme süreci için son derece önemlidir. Özellikle aşırı büyük göğüslü hastalarda sigaranın bırakılmaması, meme başı kaybına neden olabilir.

Ameliyat sonrasında memenin süt salgılama fonksiyonunu devam ettirebilmesi ve meme başı hissinin korunması; memenin mevcut büyüklüğüne ve uygun teknik seçimine bağlıdır. Nadir olarak, aşırı büyük memelerde, küçültme ameliyatı sonrasında süt emzirme fonksiyonu ve meme başı hissi kaybedilir.

Önemli bir husus; tüm meme küçültme ameliyatında kalıcı izlerin oluşacağıdır. Kullanılan tekniğe göre ya sadece meme başından aşağı uzanan düz bir çizgi ya da bu çizgiye ilave olarak meme altı oluğuda takip eden ters T harfine benzer bir iz kalır. Bu izler zamanla belirgin olarak azalır.

Gün Gün Neler Yaşayacaksınız

1.gün: Ameliyat sonrası ciddi bir ağrınız olmayacaktır. 3. saatte su içip hafif birşeyler yiyeceksiniz. sonrasında yürüyeceksiniz. İlk gün hareketlerinizde dikkatli olmanız ve yatak içerisinde sağa sola dönmemeniz gerekmektedir.

2.gün: 2. günde sürekli yürümeniz ve hareketli olmanız gerekmektedir. Drenleriniz doktorunuz tarafından kontrol edilecek, duruma göre çekilecek ya da bir gün sonraya bırakılacaktır.

3.gün: pansumanlarınız yenilenecek ve drenleriniz çekilecektir. sonrasında taburcu edileceksiniz.

Sonraki dönem: Taburcu olduktan sonra ameliyatın 1. haftasında ilk kontrolünüz yapılacaktır. kontrol sonrası banyonuzu yapabileceksiniz.

2.hafta bittikten sonra özellikle kesi yerlerinde iz kalmamasına yönelik özel kremler ya da silikon bantlar kullanmaya başlayacaksınız.

İlk 2 ay sadece sporcu sütyeni kullanmanız önerilmektedir. 2 ay sonunda göğüsleriniz doğal bir forma kavuşacaktır.

İzlerin tam olarak sizi rahatsız etmeyecek seviyeye inmesi 1 yılı bulacaktır.

Ameliyat sonrası erken dönemden itibaren sırt ağrılarınızın geçtiğini, kollarda güç kaybı ve uyuşma gibi sorunların hafiflediğini göreceksiniz. postür bozukluğu, kamburlaşma gibi sorunlarınızdan da kurtulmuş olacaksınız.

S.S.S

Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatlarında, meme başını ve süt salgılamak için yeterli meme dokusunu koruyacak şekilde teknikler geliştirilmiştir. bu nedenle istisnai durumlar dışında meme küçültme ameliyatı sonrasında hamile kalabilir ve emzirebilirsiniz.

Ameliyat sonrası göğüslerde iz kalır mı?

Bilinen teknikler çerçevesinde meme küçültme ameliyatları izli ameliyatlardır. meme başında, meme başından aşağı doğru ve meme altı olukta ters T harfi şeklinde iz kalır. ameliyattan 1-2 yıl sonra bu izler çok büyük oranda kaybolur.

Ameliyat sonrası göğüs büyüklüğü ne kadar olur?

Meme küçültme ameliyatlarında ameliyat sonrası ortalama büyüklük B cup boyutunda olacaktır. genç hastalarda estetik kaygılar düşünülerek, göğüsler daha büyük ve görselliğin ön planda olduğu şekilde bırakılırken, 45 yaş ve üzeri hastalarda, olası sağlık sorunlarının düzeltilmesi adına daha fazla küçültülmelidir.

Ameliyat sonrasında meme başında his kaybı olur mu?

Seçilen tekniğe göre meme başının hissi korunabilir ya da tamamen kaybedilebilir. bu tekniklerin seçimi ise memenin mevcut büyüklüğü ile bağlantılı olarak belirlenir.

Ameliyat sonrası ne zaman iyileşirim?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ortalama 2 hafta içerisinde normal yaşama tamamen dönmüş olursunuz. bununla birlikte göğüslerinizin doğal bir görünüme kavuşması 2 ay sürecektir.