Meme Dikleştirme

Genel Bilgiler

Meme Sarkması (pitozis) Nedir?

İnsan yaşamı boyunca yaşlanma ve dokuların deforme olmasında yerçekimin in etkisi yadsınamaz. Bazı kişisel özelliklerinde etkisiyle bayanlar normal meme büyüklüğünden bağımsız olarak aşağı yer değiştirmiş göğüslere (pitozis) sahip olabilirler. Bu sarkma çoğu zaman meme küçüklüğü ya da aşırı büyüklüğü ile bir arada bulunur. Meme büyüklüğü normal ancak sarkmış göğüslere daha nadir rastlanır.

Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Doku elastikiyeti ve genetik özellikler son derece belirleyicidir. Özellikle genç yaştaki meme sarkmalarında doku elastikiyetinin düşüklüğü son derece önemlidir
 • Sigara cilt kalitesini bozan en önemli dış faktördür
 • Yer çekimi etkisi hayat boyu devam eden bir etkendir. Dolayısıyla devamlı sütyen kullanımı bu etkiyi bariz olarak azaltıyor
 • Tekrarlayan doğumlar ve uzun süreli emzirme dönemleri sarkmayı tetikleyen en önemli faktör gibi görülür
 • Fibrokistik meme hastalığı ya da polikistik over hastalığı olan bayanlarda meme deformasyonları daha sık görürülür

Meme Dikleştirme ( Mastopeksi ) Ameliyatı

Sarkma, meme büyüklüğü ile bir aradaysa yani hem küçültme hem dikleştirme işlemi gerekiyor ise; bu sorunun çözümü aslında ‘Meme Küçültme Ameliyatı’dır. Zira her meme küçültme ameliyatı aynı zamanda dikleştirme işlemini de yerine getirir.

Sarkma, meme küçüklüğü ile bir aradaysa meme protez uygulaması ve dikleştirme ameliyatı kombine olarak planlanmalıdır. Bu işlemle aynı zamanda memeler arası asimetri ve boyut farkı da giderilebilir ve ‘Augmentasyon Mastopeksi’ adı verilir.

Nadiren yeterli meme dokusu varken sarkmış göğüslere rastlanır ve sadece dikleştirme ‘mastopeksi’ ameliyatı ile tedavi edilir.

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. protez kullanılıp, kullanılmamasına göre ameliyat süresi ortalama 2-3 saattir. Hastanede 1 gün yatış yeterlidir.

Meme dikleştirme ameliyatlarının büyük kısmında silikon meme protezi ile dokuyu desteklemek gerekir. Ameliyat öncesi meme boyutu hastaya yeterli gibi gelse de, dikleştirme işlemi sırasında meme dokusu bir sünger gibi sıkışarak hacim kaybeder. Bu kayıp meme de bariz bir küçülmeye neden olur. Bu nedenle Silikon protez kullanımı kaçınılmaz olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatında meme başı yukarı taşındığı için, tıpkı meme küçültme ameliyatındaki gibi ve ters T harfi şeklinde iz kalacaktır. İyi bir iz bakımı ile ortalama 1 yıl içerisinde izler sizi rahatsız etmeyecek seviyeye gelecektir. özel bir durum olarak,  meme başında ve az miktar sarkmanın olduğu nadir durumlarda; meme başı çevresinden yapılan kesilerle dikleştirme yapılabilir (periareolar mastopeksi) ve iz kalmaz.

Slikon Meme Protezinin Tanıyalım

Dış yüzeyi sert bir kabuktan, içi ise yumuşak ve jel kıvamında silikondan imal edilmektedir.

 • Dış kabuk basınca son derece dayanıklıdı Bu yapı 1 cm alanda 40 kg yük taşıyabilir. Basınç altında patlamaz. Ama sivri cisimlerle delinebilir. Dış kapsülün delinmesi halinde bile içindeki
  jel silikonun hafızalı olması nedeniyle şekillerini korumaya devam ederler.
 • Silikon, vücut için bilinen en az allerjen maddedir. Dolayısıyla allerjik reaksiyon oluşturması
 • Süt salgısına geçmez ve meme hastalıklarına (kanser dahil) bilinen hiç bir yan etkisi yoktur.
 • 40 yaş üzeri bayanlarda rutin yapılması gereken mamografi

Gün Gün Neler Yaşayacaksınız

1.gün: ameliyat sonrası belirgin bir ağrı yaşamayacaksınız. ancak kas altı protez uygulamalarında bir miktar ağrınız olabilir. ameliyat sonrası 3. saatte su içip hafif birşeyler yiyeceksiniz. ve takiben ayağa kalkıp yürüyeceksiniz.

2.gün: doktorunuz sizi ziyarete geldiğinde eğer varsa drenleriniz çıkarılacak ve pansumanlarınız kontrol edildikten sonra taburcu işleminiz yapılacak. Değerlendirme sonucu doktorunuz bir gün daha hastanede kalmanızı isteyebilir.

3.gün: kendi başınıza tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, dışarıda gezintiye çıkabilirsiniz. ancak ani ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız önerilir.

4.gün: ameliyat sonrası ilk kontrolünüz yapılacak. bu kontrol sonrasında banyonuzu yapabilirsiniz.

Sonraki dönem: kontrol sonrası nasıl davranmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği size doktorunuz tarafından anlatılacaktır. Ameliyat sonrası ilk 1 hafta koruyucu özellikteki korseyi kullanmanız gerekir. sonraki 8 hafta (2 ay) boyunca sporcu sütyeni kullanmanız önerilir.

Ameliyat sonrası ilk dönemde göğüsleriniz fazlasıyla dik olacaktır. takip eden 2 ay içerisinde yer çekiminin etkisiyle göğüsler normal pozisyonuna gelecek ve doğal bir sonuç sağlanacaktır.

S.S.S

Meme dikleştirme ameliyatında iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatları izli ameliyatlardır. meme başından aşağı doğru uzanan ters T harfi şeklinde iz kalır. bununla birlikte iyi bir iz bakımı ile 1 yıl içerisinde izler çok büyük oranda kaybolur.

Meme dikleştirme ameliyatında protez kullanılır mı?

Bir çok meme dikleştirme ameliyatında, meme büyüklüğü hasta için yeterli gibi görünse de silikon meme protezi kullanılır. meme sarkmasında aşağı doğru yer değiştirme yanında, meme dokusunda gevşeklikte meydana gelir. bu nedenle; dikleştirilen her meme dokusunda sıkılaşmaya bağlı hacimde belirgin azalma olur. bu hacim kaybını dengelemek için çoğu zaman silikon meme protezleri kullanılır.

Meme dikleştirme sonrasında göğüslerim tekrar sarkar mı?

Dokuların sarkmasındaki değiştirilemeyen en önemli faktör yer çekimidir. göğüsler anatomik özellik olarak alttan desteklenmediği sürece yerçekiminden direk olarak etkilenir. sonuç olarak dikleştirme ameliyatı sonrasında, zaman içerisinde göğüslerde bir miktar sarkma beklenmelidir.

Meme dikleştirme sonrası emzirebilir miyim?

Meme dikleştirme ameliyatında meme dokusuna direk müdahale edilmez. bu nedenle ameliyat sonrası emzirebilirsiniz.

Meme dikleştirme sonrası göğüs uçlarımda his kaybı olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında geçici his kayıpları olsa da kalıcı bir durum beklenmez.