Lamina Porselen Kaplama

Kaplamalar çok ince tabakalardır ve takma tırnak gibi dişin ön kısmına direk olarak yapıştırılırlar . Aşırı diş fırçalanmasından kaynaklanan yıprnamış diş minesi yüzeylerini yenilemekte ve dişlerin arasındaki boşlukları ön dişlerin çatlak kenarlarını kapatmada veya genelde diş beyazlatmaya güzel sonuç alınamayn rengi bozulmuş ön dişlerin görünüşünü değiştirmede kullanılır. günümüzde bu yöntem çok popülerdir.

Porselen kaplama kolay kolay kırılaz ve parlaklığını asla kaybetmez yetenekli ve hünerli eller tarafından yapıldıktan sonra çok güzel ve doğal görünürler .doğal dişin aynısı porselenden yapılabilir fakat hepsinin aynı zaman da yapılması gerekir çünkü tek bir kaplamanın tonunu mevcut olanlarla eşleştirmek çok zor olabilir.. Tam renk ve konumsal doğrulukla aynı gülüşü elde etmek için kaplamaları aynı anda yaptırmak en amntıklısıdır. Sonradan eklenenler gülüşünüzle kesin olarak uyuşmayabilir ve porselen katmanların da ya da tondaki değişiklik yeni takılan kaplamanın değişik görünmesine sebep olabilir. Kaplamaya hafif değiştirilen dişlerin uyumunu arttırmak için başvurulabilir.

Bu yöntem hafif kıvrılmış dişlerin , önemsiz diş dönemlerinin ve dengesişz kronların düzeltiminde kullanılır. Kaplamalar çok dikkatli yerleştirilmelidir çünkü yetersiz oturtma veya kaplamayı dişin ön kısmına çok baskın bir şeilde geçirme dişlerin şişkinliğini arttırabilir ve dudadğı öne doğru şişirebilir. Kaplamalar ufanalabileceği için direk olarak üzerinde ısırmak zarar görmelerine sebep olabilir. Porselen kırılgandır ve kaplamalar incedir.

Kırılan porselenin tamşri çok zordur hatta imkansızdır ve tamamının değişmesi gerekir. Kesici ön dişlerin uçlarının ağır temasından kaçınmak için alttaki ön dişlerlde üstteki ön dişlerin arkasından ısırılmalıdır. Eğer dışarı çıkı bir şekilde ısırıyorsanız alt çeneniz üstten daha ileride demektir. kaplama için uygun olmayabilirsiniz çünkü alttaki dişlerinizin kaplamları iki parçaya ayırılabilir. Aynısı dişlerinizi çektirmek veya yaptırmak istediğinizde de geçerlidir.

Isıracak yeteri kadar arka dişinizin olması gereklidir yoksa ısırmanızdaki tüm kuvvet öndeki ince kaplamalara yönelecektir.Güel kaplamalarınızı asla çekirdek veya kuryemiş dişlemek için kullanmamalısınız . Onları bu şekilde kullanırsanız kolayca parçalayabilirsiniz. Örneğin elma ısırmanız kabul edilebilir fakat sizin yerinizde olsam bundan kaçınırdım ! Kendinizi garantiye alın..