Göz Kapağı Estetiği


Genel Bilgiler

Üst göz kapağının sarkması ve yol açtığı sorunlar

Üst göz kapakları, göz küresinin sürekli ıslatılmasını ve nemli kalmasını sağlayan, ayrıca koruma fonksiyonu olan yapılardır. Zamanın yıpratıcı etkisi; üst göz kapaklarında sarkma şeklinde kendini gösterir. Bu sarkma sadece cilt fazlalığı şeklinde olabileceği gibi, kişinin göz kapağında düşmeye ve görme alanınında daralmaya yol açan ‘kas sarkması (pitoz)’ şeklinde de olabilir. Üst göz kapaklarının sarkması, yüz yaşlanmasının belirgin hissedildiği bir durumdur. Çünkü insanlar arası görsel temasta ilk farkedilen yüz bölgesi gözler ve göz çevresidir. Göz kapağındaki cilt sarkmaları, sürekli aynı noktaya baktığınız durumlarda (kitap okuma, tv izleme, araba kullanma gibi) dalıp gitme ve uyuklama gibi sorunlara neden olurken, kas sarkmasının varlığında göz kapağı düşer ve görme alanı daralır.

Alt göz kapağında fıtıklaşma ve yol açtığı sorunlar

Alt göz kapaklarında görülen en önemli sorun; göz altlarında torbalanma ve buna eşlik eden kırışıklıklardır. Bu sorun kişide sürekli yorgun ve negatif görsel enerji yaratan bir duruma neden olur. Cerrahi olarak göz altı torbalanmalar ve cilt kırışıklıkları kalıcı olarak düzeltilebilir. Göz, bizi dış dünyaya bağlayan en önemli organımızdır. Göz küresi orbita adı verilen kemik bir çerçeve içerisinde korunur. Göz küresi ile bu kemik yuva arasında, gözü kemiğin sertliğinden koruyacak şekilde yerleşmiş ve basınç emen yağ yastıkçıkları (fat pad) bulunur. Bu yağ yastıkçıkları belli bir basınç altında septum adı verilen odacıklara hapsedilmiş durumdadır. Bazen yapısal olarak, septumda bir yırtılma meydana gelir ve yağ yastıkçıkları basınç etkisiyle göz altına doğru fıtıklaşarak göz altı torbalarını oluşturur.

Blefaroplasti Ameliyatı

Üst blefaroplasti, üst göz kapağındaki deri ve kas sarkmasının tedavi edildiği ameliyatın adıdır. Bu işlem çoğu zaman lokal anestezi altında yapılabilir ve ortalama 45 dakika sürer. Bazen sadece fazla cilt çıkarılırken, eğer kas sarkması (orbikülaris oküli kası)varsa, eş zamanlı olarak bu durum da düzeltilebilir (plikasyon). Yapılan kesi göz kapağı açık pozisyonda iken tam katlantı yerinde kalır. dolayısıyla üst göz kapağı estetiğinde erken döenmden itibaren hiç iz kalmaz. Alt göz kapağı estetiği bölgenin hassasiyeti dolayısıyla genel anestezi altında yapılır. operasyon süresi ortalama 1 saattir. Alt göz kapağında esas sorun cilt fazlalığının yanında, göz altı yağ yastıkçıklarının fıtıklaşmasıdır. Alt göz kapağında kirpik hattındanyapılan kesilerle bu yağ yastıklarına ulaşılır. Fıtıklaşmış olan kısım kesilerek alınır ve yırtılmış olan septum tamir edilir. Cilt kapatılırken, göz altı kırışıklıklara yol açan cilt fazlalığı da alınarak operasyona son verilir. alt göz kapağı estetiği sonrasında kanama kontrolü amacıyla hastanın 1 gece hastanede yatması önerilir.

Gün gün neler yaşayacaksınız?

1.gün: hem alt hem üst göz kapağı ameliyatından sonra herhangi bir ağrınız olmayacaktır. ancak erken dönemden itibaren soğuk kompres uygulaması son derece önemlidir. ameliyat sonrası erken dönemde su içip, yemek yiyebilir ve istediğiniz şekilde hareket edebilirsiniz. bölgenin özelliği nedeniyle ameliyat sonrası erken dönemde sızıntı tarzı kanamalar son derece normaldir. üst göz kapağı ameliyatı olduysanız ameliyattan 2 saat sonra taburcu olabilirsiniz. 2.gün: alt göz kapağı ameliyatında doktorunuzun kontrolü sonrası taburcu olacaksınız. gözünüzün hassasiyeti dolayısıyla güneş gözlüğü kullanmanız faydalı olacaktır.