Erkeklerde Meme Küçültme

Genel Bilgiler

Meme dokusu, hormonal uyarilara (en onemlisi östrojen) son derece duyarlı, fonksiyon ve boyutları hormonal uyarilar ile belirlenen, özelleşmiş bir salgı bezidir. Erkek ve kadında hayatin farkli evrelerinde anormal meme buyumesinin meydana gelmesi, farklı sorunlara yol acar.

Erkekte Meme Büyümesi Nasıl Olur?

Erkek hayatı boyunca 3 farklı evrede östrojen hakimiyetine maruz kalır. Bunlardan ilki erken bebeklik evresi olup, östrojenin ana kaynağı anne sütüdür. Annesini emen bebek, anne sütü aracılığıyla yoğun östrojene maruz kalır ve bebeklerin bu nedenle göğüsleri belirgindir. Anne sütünü bırakan bebeklerde bu etki kaybolur. Erkek ikinci kez ergenlik döneminde yüksek östrojen düzeyine maruz kalır. Bu evrede östrojenin ana kaynağı böbreküstü bezlerdir. Eş zamanlı testesteron yükselmesi vücutta cinsel değişimleri tetikler. Üçüncü evre yaşlılık evresi olup, vücutta yağlanma artışı ile yağ dokuda östrojen üretimi tetiklenir ve yaşlılıkta da göğüsler büyür.

Jinekomasti Nedir?

Özellikle ergenlik döneminde ki hormonal değişimler sonrası meydana gelen göğüs büyüklüğünün, sonraki zamanlarda kalıcı olmasına, erkekte kadın tipi meme büyümesi anlamına gelen ‘jinekomasti’ adı verilir.

Jinekomastinin Tipleri Nelerdir?

Yapısal olarak 3 tip jinekomastiden bahsedilebilir;

1- Glandüler Jinekomasti (gerçek jinekomasti), tıpkı kadın meme dokusu gibi erkekte fonksiyonel olabilen meme dokusunun kalıcı olarak gelişmesidir.

2- Lipomatöz Jinekomasti (yalancı jinekomasti), anormal bir yağ birikimi olarak (lipodistrofi), erkeklerde göğüslerin aşırı yağlanması sonucu meydana gelir.

3- Miks (Karışık) Tip Jinekomasti, hem meme dokusu hem de yağ dokusu içeren kalıcı meme büyümesi şeklindedir.

Jinekomastinin tipi deneyimli hekimler tarafından elle muayene sırasında belirlenebilir. Ancak tam teşhis ultrasonografi ile konur.

Jinekomasti Ameliyatı

jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalalama 30 dk – 1 saat sürer.

Lipomatöz ve karışık tipte olan jinekomastiler genellikle sadece liposuction (yağ emme) işlemi ile tedavi edilebilir. Liposuction sırasında ultrasonografik ses dalgalarının kullanımı ile (vaser lipoliz) buradaki dokunun tam olarak alınması kolaylaşır. göğüs kılı olmayan hastalarda koltuk altından, göğüs kılı olanlarda ise her iki göğsün ortasından girilerek, giriş deliklerinin saklanması sağlanır. dolayısıyla herhangi bir ameliyat izi görünmez.

Glandüler tipte ise meme dokusunun tam temizlenebilmesi için meme başından yapılan yarım ay kesi ile girilmesi ve fazla dokunun çıkarılması gerekir. nadiren kanama kontrolü amacıyla dren konulur. bu yöntemde kesi hattı areola denilen (koyu renkli meme yuvarlağı)  alanın kenarından yapıldığı için iz kalmaz.

ameliyat bitiminde, göğüs çevrenize 3 hafta kullanmanız gereken bir göğüs bandajı sarılacaktır. bu bandaj normal giyim tarzınıza engel olmaz.

Gün Gün Neler Yaşayacaksınız

1gün: Hangi teknikle yapılırsa yapılsın ameliyat sonrası 3-4 saatlik dinlenme süreci sonrasında taburcu olabilirsiniz. herhangi bir ağrınız olmayacaktır. ancak göğüs çevresi morluklar görülebilir.

2gün: Normal hayatınıza tamamen dönmüş olacaksınız. ancak kol hareketleri ile ortaya çıkan ağrılar yaşayabilirsiniz.

3gün: İlk kontrol gününüzdür. doktorunuz sizi gördükten sonra banyo yapabilirsiniz.

3hafta: Bandajınızı tamamen çıkarabilirsiniz. artık göğüsleriniz istediğiniz forma kavuşmuş olacaktır.

S.S.S

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Cerrahi eksizyon ya da liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatında herhengi bir iz kalmaz.

Jinekomasti ameliyat sonrası tekrarlar mı?

Jinekomastiye neden olan meme ve yağ dokusu çoğalma yeteneğine sahip değildir. bu nedenle jinekomasti ameliyatı sonrası tekrarlama görülmez.

Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılır mı?

Hafif ve orta derece jinekomastiler lokal anestezi ile yapılabilir. ancak ileri olgularda hasta konforu açısından genel anestezi tercih edilmelidir.

Ameliyat sonrası hastanede yatmalı mıyım?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında 3-4 saat istirahat yeterli olup, aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecim nasıldır?

Ameliyat sonrası iyileşme son derece hızlıdır. 24 saat içerisinde normal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz.

“INSTAGRAM”da BİZ