DOLGU

Dolgu vücudun bir bölgesine yeniden şekil vermek, dolgunlaştırmak, kırışıklıkları gidermek amacıyla bölgeye çeşitli maddelerin enjekte edilmesidir.

Bazen dudak bölgesinde olduğu gibi görünümü değiştirmek için kullanırız. Bazen dudak bölgesinde olduğu gibi görünümü değiştirmek için kullanırız. Bazen de yıllar içinde giderek derinleşen çizgilerimizi gizlemek için kullanırız. Yıllar geçtikçe cildimizin bağ dokusu incelir, elastikiyetini kaybeder. Ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar oluşur. Dolgu maddeleri bu problemlerle mücadeledeki en büyük yardımcımızdır.

Çok sayıda dolgu maddesi kullanılmaktadır. Ve bu maddeler seneler geçtikçe giderek değişim göstermektedir. Yan etkisi daha az olan, daha kolay şekil verilebilen, daha dayanıklı dolgu maddeleri üretilmekte ve bu gelişim hızla devam etmektedir. Bu dolgulardan bazıları 6 ay gibi kısa sürede kaybolurken, bazıları yıllarca etkisini devam ettirebilmektedir. Şu anda yan etki açısından en güvenilir dolgular hyaluronik asit içeren dolgulardır.

Hyaluronik asit zaten cildimizde bulunan bir madde olup çapraz bağlarla güçlendirilerek dayanıklılığı artırılmaktadır. Hayvan ve bakteri kaynaklı elde edilebilmekte olan hyaluronik asidin yan etkisi daha çok olduğu için hayvansal üretimi giderek azalmaktadır. Çapraz bağları artırılan hyaluronik asidin dayanıklılığı artarken akışkanlığı azalmakta ve bu da bazı uygulama zorluklarına sebep olmaktadır.

Hyaluronik aside alternatif çok sayıda dolgu maddesi vardır. Bu maddelerin yan etkileri daha fazla olduğu için, ürün çeşitliliği hyaluronik asit kadar olmadığı için kısıtlı kullanımları söz konusudur.