Burun Estetiği

Genel Bilgiler

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) burunun hem daha sağlıklı nefes alabilen hem de yüzün ile daha uyumlu hale getirilmesini sağlayan bir işlemdir. Rinoplasti halen tüm estetik cerrahi ameliyatları içerisinde en fazla yapılan ameliyattır.

Burnun Yüzdeki Önemi Nedir?

Burun, yüzün tam ortasında ve dikey uzanımı ile yüzün aksını belirleme görevini üstlenmiştir. İnsanlar arası iletişim çoğu zaman göz göze temas ile olmaktadır. Burunun gözler ile yakın komşuluğu, asimetrik ya da uyumsuz bir burunun dikkat çekici olmasına, bakışların buruna kaymasına neden olmaktadır. En azından burununda şekilsel bozukluğu olan bir kişide; karşısındaki kişinin sürekli kendi burnuna baktığı hissine yol açar.

İdeal Burun Nasıl Tarif Edilir?

İdeal bir burnun eni 3 cm, genişliği 2.5 cm ve yüksekliği 5 cm dir’ gibi bir tanımlama asla yapılamaz. Çünkü ideal burunu belirleyen şey boyutları değil, yüz ve yüzün diğer öğeleri ile olan oranıdır. Bu noktadan hareketle, burunun uzunluğu, genişliği, yüksekliği, alınla yaptığı açı ve üst dudakla yaptığı açı gibi değerler her iki cins için oransal olarak tanımlanmıştır. Örneğin; Burnun uzunluğu, yüzü üç eşit parçaya, genişliği ise 5 eşit parçaya bölmelidir. Üst dudakla burun tabanının yaptığı açı (rotasyon); kadınlarda 95-100 derece, erkeklerde 90-95 derece olmalıdır. Burun ucunun orta yüzden mesafesi ise (projeksiyon); kaş ile üst dudak arası mesafenin üçte birini geçmemelidir vs.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Bu ameliyatlarda burun üzerinde temel olarak 3 şekilde değişim planlanabilir. Ya burundan doku çıkarılır ve bir miktar küçültülür; ya buruna doku eklenir ve bir miktar büyütülür; ya da hacimsel değişiklik yapılmaz ancak şekli değiştirilir.

Burun estetiğinde mevcut problemin belirlenmesi ve yapılacak işlemler, hasta ve hekimin birlikte karar vermesi gereken konulardır. Hastanın aynaya bakarken gördüğü ile hekimin hastaya baktığında gördüğü sorun bire bir örtüşüyorsa, ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesi beklenebilir. Bu aşamada, ön ve yan profil fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında yapılan simülasyonlar, sağlıklı değerlendirmeler yapılmasına yardımcı olur.

Rinoplasti

Bu ameliyat sırasında hastanın nefes almasını engelleyen problemler (septum deviasyonu, konka hipertrofisi, valf yetmezliği gibi) giderilebilir.

Rinoplasti hastanın özelliğine göre açık ya da kapalı teknik ile yapılabilir. Kapalı teknik rinoplasti ile; burun sırtının düzeltilmesi, burun genişliğinin daraltılması ya da burun ucunun kaldırılması gibi işlemler yapılabilir. Kapalı teknikle yapılan rinoplastilerde ödem ve şişlik daha az olurken, iyileşme süresi de daha kısadır.

Açık teknik burun estetiği ile; burundaki tüm deformiteler düzeltilebilir. Burun ucuna yönelik ayrıntılı düzeltme gereken ameliyatlar, daha önce başarısız bir burun ameliyatı geçiren hastalarda özellikle açık teknik tercih edilmelidir.

Her iki teknikte de doku diseksiyonu kıkırdağımn hemen üzerinden subperikondrial seviyede yapılmalıdır. Bu seviyede yapılan diseksiyon, ameliyat sonrası morluk ve ödemlerin belirgin az olmasını, iyileşme süresinin kısalmasını sağlar.

Burun estetiği genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1.5 saat sürer. Ameliyat ve sonrası iyileşme sürecinde ağrı neredeyse hiç olmaz. Ancak oluşacak ödem ve morlukların derecesi kişiden kişiye değişir. Morarma ve ödemin en az seviyede tutulması için; hasta ameliyattan 1 hafta önce alkol kullanımını bırakmalı, ağrı kesici ilaçlar almamalı, bitki çayları ve limon gibi kan sulandırıcı özellikteki ürünleri tüketmemelidir.

Ameliyat sırasında osteotomi yapılan hastalarda, burun içerisine kendi hava kanalları olan silikon kalıplar (internal splint) yerleştirilir. Hasta bu kalıpların varlığını ancak parmağını burnundan içeri sokarsa fark edebilir.

Sekonder Rinoplasti

Daha önce ameliyat olmuş, ancak şekilsel ya da fonksiyonel olarak başarısızlık ile sonuçlanmış burunların düzeltilme işlemine ‘sekonder rinoplasti ameliyatı’ denir. sekonder rinoplastiler, burundaki kemik ve kıkırdak yapının deformasyonuna göre deneyim gerektiren ameliyatlardır. çoğu zaman vücudun başka bir yerinden alınan kıkırdak greftler ile düzeltme yoluna gidilir. Hastanın ihtiyacına göre kulak ya da kaburgalar donör alan olarak kullanılır.

Gün gün neler yaşayacaksınız

1.gün: ameliyat sonrası herhangi bir ağrınız olmayacaktı ameliyat çıkışında burnunuzun üzerinde koruma amaçlı termoplastik bir kalıp bulunmaktadır. ameliyata bağlı morluk ve ödem saatler içerisinde gelişeceğinden, ilk gün yüze uygulanacak soğuk kompresler önem arzeder.
2.gün: doktorunuzun kontrolü sonrasında taburcu olabilirsiniz. çoğu saman, ameliyat sırasında buruna silikon tampon yerleştirilmiş ise taburculuk öncesinde burundan çıkarılı bu tamponların alınması tamamen ağrısızdır. 2. gün itibariyle morluk ve ödem hali en üst safhadadır.
3gün: ilaçlarınızı düzenli almak şartıyla, gündelik birçok işlerinizi yapabilirsiniz.
4.gün: ilk kontrol gününüzdür. bu kontrolde burun üzerindeki termoplastik kalıp değiştirilir, var ise burundaki dikişler alınır ve genel kontroller yapılır. ilk kontrol sonrası uçak yolculuğu yapabilirsiniz.
5.gün: ikinci kontrol gününüzdür. bu kontrolde burnunuzdaki termoplastik kalıp tamamen çıkarılır. burnunuz hafif ödemli be normalden büyüktür.
6.hafta: burnunuz büyük oranda normal görünüme kavuşmuştur. dışarıdan bakıldığında diğer insanların dikkatini çekmez. bu aşamada, doktorunuz gerekli görür ise burun masajı önerecektir.
7hafta: burun iyileşmeniz %90 oranında tamamlanmıştır. sadece burun ucunda hfif ödem ve yuvarlak görünüm normaldir. ameliyat sonrası 10 haftaya kadar gözlük takmamanız, sigara içmemeniz ve burnunuza darbe almamanız şiddetle tavsiye edilir.
6-8 ay: burun iyileşme süreci tamamlanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği 18 yaşından önce yapılır mı?
Buruna yapılan cerrahi bir girişim sonrası burnun kemik ve kıkırdak gelişimi durur. bu nedenle burun yeterli büyüklüğe ulaşmadan herhangi bir estetik operasyon yapılmamalıdır. bununla birlikte, esas sorun burun büyüklüğü ise; 18 yaşından önce burun estetiği yapılabilir.

Burun estetiği her mevsimde yapılır mı?
Burun estetiği için özellikli bir mevsim yoktur. yılın her mevsiminde yapılabilir.

Lokal anestezi ile burun estetiği yapılır mı?
Konka kotrizasyonu ya da septoplasti gibi ameliyatlar lokal anestezi ile yapılabilir. ancak bu durum hastanın konforunu olumsuz etkiler. bu nedenle tüm cerrahi girişimler genel anestezi altında yapılmalıdır.

Burun estetiğinde hastanede yatar mıyım?
Burun estetiği sonrası 1 gün hastanede takip edilmek uygundur.

Ameliyat sonrası tampon kullanılır mı?
Ameliyat sırasında burun kemikleri hareket ettirildi ise (osteotomi) silikon yapıda olan ve kendi hava kanalları bulunan tamponlar kullanılır. bu tamponlar çevre dokuya yapışmaz ve hasta tamponun varlığını hissetmez.

Ameliyat sonrası burnuma atel konulur mu? kaç gün kalır?
Osteotomi yapılan her ameliyatta burun üzerine termoplastik bir atel yerleştirilir. bu atel ameliyat sonrası 5. günde yenilenir. 12. günde ise tamamen çıkarılır. osteotomi yapılmayan vakalarda konulmayabilir.

Ameliyat sonrası burnum ne zaman iyileşir?
Ameliyat sonrası ilk 10 hafta burun iyileşmesi için çok önemlidir. bu süre zarfında gözlük takılmaması, sigara içilmemesi ve burnun darbeden korunması gerekir. burundaki yumuşak doku ödemlerinin tamamen geçmesi ve burnun son şeklini alması 6 ay -1 yıl arasında değişmektedir.

Burunda kemik varlığı nedir? nasıl tedavi edilir?
Her iki burun kanalını birbirinden ayıran yarı kemik yarı kıkırdak yapıya septum adı verilir. septum bazı kişilerde yapısal ya da travmaya bağlı olarak bir tarafa doğru eğilir. sonuçta hastada kalıcı olarak nefes alma problemi ortaya çıkar. bu duruma halk arasında ‘burunda kemik varlığı’ adı verilir. septum deviasyonu, estetik burun ameliyatı sırasında düzeltilebilir.

Burunda et varlığı nedir? nasıl tedavi edilir?
Her iki burun kanalında, alınan havanın temizlenmesini, ısıtılıp nemlendirilmesini sağlayan, filtre görevi gören yapılar vardır. bunlara ‘konka’ adı verilir. konkalar bazı durumlarda şişer ve havayolunu tıkar. Bu duruma halk arasında ‘burunda et varlığı’ adı verilir. konka büyümeleri, estetik burun ameliyatı sırasında düzeltilebilir.

Burun estetik ameliyatında nefes almayı zorlaştıran sorunlarda çözülür mü?
Estetik burun ameliyatı sırasında kişinin nefes almasını zorlaştıran, septum deviasyonu, konka hipertrofisi ya da valf yetmezliği gibi durumlar tedavi edilebilir.

Burun estetiği ile horlama tedavi edilir mi?
Horlamanın hava yolundan kaynaklanan birçok nedeni vardır. burundaki problemler, bu nedenlerin sadece bir kısmını oluşturur. bu nedenle, her burun ameliyatı ile horlamanın tedavi edilebileceği söylenemez.

Burun estetiği ile sinüzit tedavi edilir mi?
Burun ve sinüsler tamamen farklı anatomik yapılardır. bu nedenle burun estetiği ile sinüzit tedavisi mümkün değildir.