Botoks

Botoks, Clostridium cinsi adı verilen bir bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Tıpta farklı alanlarda (fizik tedavi, göz ve nörolojik hastalıklar) kullanılmaktadır. Estetik dermatolojide ise yüzde bulunan ve mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Botoks uygulamaları kas içine yapılmaktır. Botoks, kaslarda geçici bir süreyle gevşemeye neden olur. Kaslarda kasılma olmayınca mimiğe bağlı kırışıklıklar oluşmaz ya da kırışıklığın oluşması engellenir.

Botoks en fazla yüz bölgesinde uygulanır. Yüzün kaş arası, alın çizgileri, göz çevresinde bulunan ve kazayağı denilen çizgilere uygulama yapılmaktadır. Kaşların çatılması azaltılır, alın çizgileri giderilir ve göz çevresindeki kırışıklıklar azalınca yüzde daha genç ve dinamik bir etki oluşmaktadır. Botoks ayrıca ağız çevresinde sigara içmeye bağlı oluşan kırışıklıklara, boyun ve dekolte bölgesindeki enlemesine oluşan kırışıklıklara, burun bölgesinde bulunan ve tavşan çizgileri denilen kırışıklıklara uygulanmaktadır.

Uygulamadan önce ağrı olmaması için anestezik kremler sürülmektedir. Genellikle Botoks uygulamaları 15-20 dakika içinde tamamlanır. Botoks etkisi 4-7 günde ortaya çıkar ve kişinin yaşına ve kas yapısına gore 4-8 ay etkinlik devam eder.