Gebelik ve Doğumların Kilo Alımı ile İlişkisi

Gebelik ve Doğumların Kilo Alımı ile İlişkisi
Kadın, ‘dünyaya yeni bir canlı getirme yeteneği’ nedeniyle eşsiz bir varlıktır. Bununla birlikte; hamilelik süreci, doğum olayı ve doğum sonrası dönemde kadın vücudu bir çok, fiziksel, duygusal ve hormonal etkilere maruz kalır. Bu etkiler, kadın vücudunda kalıcı değişikliklere yol açar. Göğüslerde deformasyon, vücutta yağlanma, karın ön duvarında gevşeme, kontrolsüz kilo alımı veüreme organında genişleme başlıca değişimlerdir.

Karın Duvarı nedir? Yapısı Nasıldır ?
Halk arasında ‘iç karın’ olarak ta bilinen karın duvarı, bir çok kas yapısı ve sert zar-ların bir arada bulunmasıyla meydana gelir.İç karın; İç organları adeta bir silindir gibi saran ve onları koruyan bir yapıdır. Bu kaslar aynı zamanda gövdenin çeşitli yönlere hareket etmesini de sağlarlar. Karın ön duvarı (göbek bölgesi) hemen göğüslerin altından başlayıp, kasık bölgesine kadar birbirine parelel uzanankastan oluşur (RektusAbdominis kasları). Bu kaslar aynı zamanda gövdenin öne doğru hareketini de sağlarlar (mekik çekme gibi). Sporcuların karın bölgesinde baklava ya da six bag olarak bilinendurumbu kasların çalıştırılması ile elde edilir. Rektus kasları birbirine sert yapıda bir zar ile bağlıdır.

Gebeliğin Karın Duvarına Etkisi Nedir ?
Çoğu gebelikler, annelerin kontrolsüzce kilo aldığı ve hareketsiz kaldığı dönemler olarak geçirilir. Bu süreci düzenli spor ve diyet yaparak geçiren ve hamileliğini 8-10 kilo artış ile sınırlayabilen anne sayısı son derece azdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde (son 3 ay) karın içi basınç son derecede artar. Karın duvarı bu basınç artışına daha fazla dayanamaz ve en zayıf olduğu yerdengenişlemeye başlar(rektus diyastazı). Özellilkle ilk hamilelikte, lohusalık ve emzirme dönemini iyi bir diyet ve sporla geçiren kadınlarda, rektus kaslarının ayrışması pek sorun teşkil etmez. Ancak doğum sonrası hareketsiz yaşamını sürdüren ve beslenmesine dikkat etmeyen kadınlarda, kalıcı karın sarkmaları kaçınılmazdır.

Sonuç olarak;
1- Özellikle göbek deliği altında belirgin olmak üzerederi sarkması
2- Göbek deliğinin üzerinde ise genişleme meydana gelir.

Rektus Diyastazı ve Kilo Alımı Arasındaki İlişki Nedir ?
Kontrolsüz kilo alımı ile rektus kaslarının ayrışması (diyastaz) arasında bir sebep sonuç ilişkisi vardır. Kadınlarda çoğu zaman rektus diyastazı kilo alımına neden olurken, erkeklerde ise kilo alımı rektus kaslarının ayrışmasına ve şişmanlığın geri dönüşsüz bir döneme girmesine neden olur.

Rektus kaslarının ayrışmasını takiben mide, önünde sınırlayıcı bir bariyer kalmadığı için mideöne doğru genişlemeye başlar.İki kas arasından öne doğru ilerler. Hacim olarak genişleyen mide, doymak için daha fazla yemek yenmesine neden olur.İçi dolan midebiraz daha genişler. Bu durum kişiyi obeziteye (patolojik şişmanlık) götüren kısır bir döngüdür. Öne doğru sınırsızca genişleyen midenin aynı zamanda fonksiyonları da etkilenir. Besinlerin parçalanması tam olarak yapılamaz, yemek sonrası şişkinlik ve dolgunluk hissi, gaz şikayeti ve diğer hazım problemleri ortaya çıkar.

Rektus diyastazına bağlı iç karın genişlemesi bulunan hastalarda 2 özellik her za-man bulunur;

1- Bu kişiler sabahları mutlu olan insanlardır. Zira sabahları kendilerini daha zinde, zayıf ve formda hissederler. Bunun nedeni gece boyunca boşalan midenin, kasların arasından geriye doğru çekilmesi ve kişiyi rahatlatmasıdır.

2- Bu kişilergündelik hayatta, fotoğraf çektirirken, bir davete katıldıklarında ya da benzeri sosyal ortamlarda diyaframın da yardımıyla karınlarını içeri çekerler. Bu şekilde karın kas-larını birbirine yaklaştırarak, midenin öne doğru çıkmasını engellemeye çalışırlar.

Yazar: radmin Blog 0 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.