Gebelik Sonrası Sarkma ve Kilo Alımlarının Tedavisi

Gebelik Sonrası Sarkma Ve Kilo Alımlarının Cerrahi Tedavisi
Daha önce mekanizması açıklanan gebelik ve doğum sonrası sarkma ve kilo alımının ön-lenmesinde kalıcı çözüm ancak cerrahi müdahale ile sağlanır. Diyet, spor ve kavitasyon, LPG gibi farklı zayıflama teknikleri ile bu sorunun çözülmesi pek mümkün değildir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl Yapılır ?
Rektus diyastazına bağlı iç karın genişlemesinin ve karındaki sarkmaların tedavisi ‘Karın Germe Ameliyatı’ ile yapılır. Karın germe ameliyatı kendi içerisinde 3 ayrı işlemi barındırır.

1- Liposuction (yağ emme); Bu aşamada karında birikmiş olan yağlar çekilir. Böylece deri altının tamamen boşaltılır.

2- Sarkan Dokuların Çıkarılması (Eksizyon); Bu aşamada göbek deliğinin altında kalan sarkmış tüm dokular kesilerek çıkarılır. Karın derisi aşağı doğru gerilirken, hem gerginlik sağlanır hem de bel oyuntusu yeniden ortaya çıkarılır.

3- Rektus Kaslarının Onarımı (Plikasyon); Bu aşama karın germe ameliyatının en önemli noktasıdır. Birbirinden ayrışan kaslar arasından mide içeri doğru itilerek, kaslarboylu boyunca birbirine dikilir. Böylece karın duvarı hamilelik öncesi sağlıklı yapısına kavuşur. Karın germe ameliyatlarında düz bir karın elde edilmesinin yolu plikasyonudur.

Karın Germe Ameliyatında Uygun Hastalar Kimlerdir ?

– Tekrarlayan doğumlar yapmış,
– Karın ön duvarında sarkma ve kontrolsüz kilo alımı olan,
– Şeker hastalığı, kalp hastalığı ya da akciğerlerinde problemi olmayan
– Kan sulandırıcı ilaç ve sigara kullanmayan tüm kadınlar

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Nasıldır ?
Ameliyat genel anestezi ya da spinal anesteziyle yapılabilir. Yaklaşık 2 saat sürer. Ameliyatın son aşamasında karın duvarına uzun etkili lokal anestezikler enjekte edildiği için; ameliyat sonrası neredeyse tamamen ağrısızdır. Hasta ameliyatın 6. saatinden itibaren yürütülür ve her ihtimale karşı 2 gün hastanede takip edilir. Ameliyat sonrası ortalama 8 hafta hastanın korse giymesi istenir. Yine bu süreçte hasta ağır yük kaldırmamalıdır.

Örneğin; ameliyat sonrasında su dolu bir sürahiyi kaldırıp, bardağa su koyabilirsiniz. Ancak koltuğu kaldırıp altını süpürmemeli ya da su damacasını mutfağa taşımamalısınız.

Karın Germe Ameliyatından Ne gibi Faydalar Sağlanır ?

– Kişinin atletik ve düz bir karına sahip olması sağlanır.
– Mide karın içine itilerek önünde yeniden bariyer oluşturulduğu için ameliyat öncesine göre çok daha çabuk doyum hissi yakalanır.
– Kişi ameliyat sonrası diyet ya da spor yapmasa bile besin miktarı bariz olarak azaldığı için ideal kilosuna gelene kadar 2 haftada ortalama 1 kilo vererek zayıflar.
– Karın çevresinin azalması, santral obezite kavramının getirdiği kalp hastalıkları riskini önemli öl-çüde azaltır.
– Kişinin hareketliliği arttığı için, birçok sağlık probleminden kurtulmuş olduğunu düşünmek müm-kündür.

Yazar: radmin Blog 0 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.