Doğum Eyleminin Vücuda Etkileri

Doğum Sonrası Estetik
Allah tarafından, insanoğlunun soyunu devam ettirmesi amacıyla kadına çoğalma fonksiyo-nu bahşedilmiştir. Doğurma; kadına son derece kıymetli olan annelik sıfatını sağlarken, diğer taraf-tan kadın vücudunda bazı bozulmalarayol açmaktadır. Özellikle tekrarlayan gebelikler, kadın vücu-dunu yıpratır.

Doğum Yapmanın Göğüslere Etkisi Nelerdir ?
Hamilelik ve doğum sonrası süreçte, meme dokusu farklı hormonların etkisinde kalır. Hami-lelik sürecinde; büyüme hormonları, östrojen ve prolaktin ile meme süt salgılamaya hazır hale geti-rilir. Süt bezleri büyür ve olgunlaşır. Dolayısıyla göğüslerde büyüme meydana gelir. Doğumu takiben oksitosin hormonunun etkisiyle, süt kanalları kasılıp gevşeyerek sütü meme ucuna yönlendirir. Oksitosin hormonunun en önemli uyarıcısı ‘emzirme’ dir. Doğum sonrası ilk 6 ay emzirme, bebeksağlığı açısından son derece önemlidir.

Emzirme dönemi bittiğinde göğüslerde 3 farklı değişim görülebilir.
1- Büyüme (Hipertrofi),
2- Küçülme, sönme (Atrofi, involüsyon),
3- Sarkma (pitoz)

Memenin deformasyonları, Meme Küçültme (redüksiyon), Meme Büyültme (Augmentasyon) ya da Meme Dikleştirme(Mastopeksi) ameliyatları ile düzeltilebilir. Bu ameliyatlar emzirmenin kesilmesinden en az 6 ay sonra yapılmalıdır.

Doğum Yapmanın Karın Duvarına Etkisi Nelerdir ? 
Özellikle tekrarlayan gebelikler, karın duvarının genişlemesine ve karında kalıcı olarak sarkmayayol açar. Hamilelik sırasında fazla kilo alımı, yeteri kadar hareket ed,lmemesi, sarkmayı arttıran en önemli nedenlerdir.

Doğumun şekli (normal ya da sezeyan)karın duvarının bozulma derecesini önemli oranda etkilemektedir. Normal doğumda; genişlemiş olan rahim, oksitosin hormonunun etkisiyle kasılır ve bebeği dışa doğru iter. Doğumdan hemen sonra da bu kasılma bir süre devam eder.Bu kasılmalar sayesinde rahim eski haline geri toplanır. Sezeryan ile doğum yapıldığında, rahimin oksitosin etki-siyle kasılması ve kendini toplaması sürecitam olarak yaşanmaz. Ayrıca sezeryan sırasında karın kaslarının kesiliyor olması; annenin hareketlerini kısıtlar. Bu nedenle sezeryan ile yapılan doğum-larda alt karın bölgesinde gevşeklik ve sarkmaların daha fazla olacağı beklenir.

Karın bölgesindeki deformasyonlar, Yağ Emme (liposuction), Mini ve Tam Karın Germe (Abdominoplasti) ameliyatları ile düzeltilebilir.

Doğum Yapmanın Genital Organlara Etkisi Nelerdir ?
Genital organlardaki olumsuz etkilere, vajinal yolla ve birden fazla doğum yapan kadınlarda daha sık rastlanır. Bu kadınlarda ki en önemli sorun; vajinal genişlemedir. Vajinal genişleme; cinsel ilişki kalitesini düşürürken, eşler arası ciddi uyumsuzluğa yol açabilir. Bununla birlikte, kadın genital organının görüntüsünde bozulma ve iç-dış dudakların sarkması diğer kalıcı değişimlerdir.
Genital bölgedeki deformasyonlar, Vajinal Daraltma (Vajinoplasti), Sarkmaların Düzeltilmesi (Labioplasti) ve Yağ Enjeksiyonları ile düzeltilebilir.

Yazar: radmin Blog 0 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.